Řízené kvašení vína


Řízené kvašení vína v kombinaci s vytápěním a klimatizováním výrobních a skladových prostor

Většina úspěšných vinařský firem využívá moderní technologie při výrobě vína. Jedna z nepodstatnějších, je technologie řízeného kvašení, která má za úkol udržovat optimální teplotu moštu při procesu kvašení.

Po dokončení kvašení mají následně vinaři požadavky na zvýšení teloty vína za účelem dosažení optimální teploty pro čeření vína.

 

Jaké režimy může systém mít?

 
Řízené kvašení vína - technologie chladí mošt na požadovanou teplotu
 
Vymražování vín - vysrážení a sedimentace bílkovin a vinného kamene
 
Technologický ohřev - dosažení optimální teploty při čeření a také  např. snižování obsahu kyseliny jablečné v červených vínech
 
Klimatizování nebo vytápění objektu - univerzální agregát technologie mužeme rozšířit o systém multifunkcních radiátoru, které zabezpečují výtápění nebo chlazení výrobních, skladových, kancelárských a ubytovacích prostor
 
Ovládání přes internet - funkce, kterou ocení technologové a majitelé při dohledu nad pruběhem procesu
 
Monitoring systému - přehledné grafické znázornění technologie s daty o jednotlivých částech s možností vzdáleného dohledu přes mobil či tablet (technolog - vinař pak nemusí trávit večery kontrolou procesu kvašení přímo ve sklepě)

 

 

Celý systém je velmi variabilní, ale většinou má v různých obměnách tyto hlavní části:

agregát tepelného čerpadla Ferroli RXA od A-technology akumulační nádrže na teplou a studenou vodu řídící panel technologie řízeného kvašení vína

agregát s tepelným čerpadlem 

o výkonu 5 kW a více

akumulační nádrže pro studenou a teplou vodu, odkud si technologie dle potřeby odebírá chlad nebo teplo řídící panel, kde si vinař nastavuje a kontroluje aktuální teplotu v jednotlivých nádržích
     
     
multifunkční radiátor pro vytápění a klimatizování vodní podlahové topení páteřní rozvod řízeného kvašení vína s připojením nádrže
multifunkční radiátor, který dle potřeby klimatizuje nebo topí v daném prostoru, vhodné pro obytné prostory- pokoje penzionu vodní podlahové topení se instaluje zpravidla do kanceláří a prezentačních prostor připojení nádrže na páteřní rozvod řízeného kvašení

 

Co Vám to přinese a jaké to má pro Vás výhody?

  • snížení investičních nákladů
  • maximální využití agregátu nejen pro řízené kvašení vína, ale i pro vytápění a klimatizování kanceláří a penzionu
  • úspora energií na vytápění
  • snadný a komfortní způsob ovládání (lze i přes internet)
  • chladíte/topíte jen kde potřebujete a jen když potřebujete - systém dokáže velmi rychle reagovat na požadavky snížení nebo zvýšení teploty
  • levný způsob ohřevu užitkové vody nebo ohřevu vody v bazénu pro hosty v penzionu (další * ke kvalitě a službám)
 
Zřejmě nemá smysl neustále opakovat, proč je pro vinaře při výrobě vína důležitá technologie umožňující udržení optimální teploty moštu v průběhu kvašení – řízené kvašení vína. Vinařské firmy v dnešní složité době jistě zajímá to, jak snížit své náklady. Je fakt, že ceny energií jsou významnou položkou provozních nákladu a investice do technologie řízeného kvašení je rovněž poměrně vysoká.
 
Řízené kvašení vína. Víme, jak na to.
 
Jeden agregát s tepelným čerpadlem na řízené kvašení a vytápění – úspora investičních nákladů
 
Tepelné čerpadlo – vyrobí potřebné množství chladu nebo tepla
 
Řídicí systém – spolehlivě zajistí, aby bylo dosaženo požadované teploty
 
Variabilní technologický rozvod – snadná možnost rozšíření
 
 
A nyní trochu k samotné technologii řízeného kvašení
 
 
Při kvašení zejména bílých a ružových vín je třeba kvasící mošt chladit, aby pruběh kvašení byl pozvolný, přívlastková vína neprokvasila do příliš vysokých alkoholů a udržela si svou svěžest a lehkost. Naopak víno je potřeba zahřát, například u červených vín při odbourávání kyseliny jablečné za použití enzymu nebo při čeření bílých a ružových vín.
 
Každý ze střídajících se procesů probíhajících při výrobě vína si žádá jinou teplotu a zároveň zvláštní agregát, který ji dodá. Existuje ale dostupná technologie, která umí mošt a víno jak chladit, tak ohřívat.
 
Vlastnit dva zdroje, z toho jeden pro vinařskou technologii a druhý pro vytápění budovy, je značně neekonomické, zvláště když každý je využíván pouze z několika mála procent svého potenciálu a to pouze několik mesíců v roce. Po zbytek roku je tato technologie nevyužita.
 
Moderním kompaktním řešením termických požadavku vinaře jsou chladící jednotky s tepelným čerpadlem. Tato technologická zařízení lze využít nejen při výrobě vína, ale v kombinaci např. s podlahovým vytápěním nebo klasickými či tichými multifunkčními teplovzdušnými radiátory, které topí nebo chladí (fan-coil). Dále je navíc vhodná i jako zdroj tepla pro vytápění, zdroj chladu pro klimatizaci skladových prostor a kanceláří, obytných prostor nebo v případě instalace tepelného výměníku i pro ohřev bazénu (např. u penzionu), případně skleníku. Zařízení plně nahrazuje funkci klimatizace, kotle na plyn či tuhá paliva, ale jeho využití je mnohem variabilnější v kombinaci s technologií řízeného kvašení.
 
Dodavatel této technologie, společnost A -TECHNOLOGY, tak může zaručit požadovanou stabilní teplotu po celý rok při nízkých provozních nákladech.
 
Provoz a všechny potřebné měřící, regulační, signalizační a zabezpečovací okruhy využívají nejmodernějších řídících systémů, které optimalizují provozní náklady. Ovládání je možné i přes internet z jakéhokoli osobního počítače. Uživatel má tak naprostý přehled o aktuální činnosti zařízení a pruběhu všech procesu.
 
Tato technologie využívá součásti vyrobené v Evropské unii a splňuje ty nejnáročnější požadavky kladené na potravinářské provozy. Naše společnost A -TECHNOLOGY se zázemím v Břeclavi zajišťující realizace formou komplexní dodávky na klíč, tj. od projektu přes montáž až po kompletní zprovoznění včetne zaškolení obsluhy.
 
Na centrální zdoj tepla / chladu lze napojit kromě již zmiňovaného řízeného kvašení (chlazení / ohřev nádob) i vodní podlahové topení, běžné radiátory, multifunkční radiátory (topí nebo klimatizují), ohřev užitkové vody na sprchování, ohřev bazénové vody atd. Celý systém je možné dle potřeby rozšiřovat a napojovat. Dle účelu využití místnosti se volí i vhodné těleso, které zabezpečí vytápění nebo klimatizování.
 
základní schéma o možnostech využití agregátu řízeného kvašení vína
 
využití i pro vytápění a klimatizování penzionu a ohřevu užitkové vody nebo ohřev bazénu
 
 
 
To, že budete jednat s opravdovými profesionály, dokazují uvedené realizace na Jižní Moravě
 
 
MORAVÍNO s.r.o. Valtice, Réva Rakvice, Střední odborná škola vinařská ve Valticích nebo NOVÉ VINAŘSTVÍ a.s. Drnholec.
 
Pro další zájemce z řad vinařů pořádáme prohlídku uvedených technologií v reálném provozu.
 
NOVÉ VINAŘSTVÍ a.s.
Výsluní 613, 691 83 Drnholec 
Technologie: řízené kvašení - 64 nádrží, vytápení a klimatizování výrobních, skladových, kancelářských a prezentačních prostor
 
 
 
 
 
MORAVÍNO s.r.o. 
Mikulovská 176, 691 42 Valtice 
Technologie: řízené kvašení - 9 tanku
 
 
 
Kontakt: Ing. Luboš Kukliš, tel.: 00420 777 573 869, lubos.kuklis@a-technology.cz
 
Pro optimání návrh technologie potřebujeme mít následující informace:
Počet nádrží a jakého objemu požadujete chladit?
Počet nádrží a jakého objemu požadujete chladit nebo ohřívat?
Které místnosti v projektu potřebujete chladit a nebo vytápět na jakou teplotu?
Ohřev TUV? Ohřev bazénu? atd.
 
 

 banner

Kontaktní formulář


Weblogo
Certifikace


Copyright (C) 2014 A-technology, s. r. o., Všechna práva vyhrazena.

pracovní oděvy | webhosting netserv.cz | Tvorba webových stránek - Net Support